Arcibiskupské Zámecké Víno s.r.o.
Na Kopečku 1487/10
767 01, Kroměříž

Zobrazit na mapě


http://www.arcibiskupskevino.cz

 

                                                                                        

 

Historie Arcibiskupských sklepů je úzce spojena s historií města Kroměříže. Základním mezníkem v dějinách byl rok 1110, kdy koupil tehdy trhovou obec Kroměříž od markraběte moravského Oty, olomoucký biskup Jan II. Od té doby nastal rozvoj obce pod přímým vlivem olomouckých biskupů.

Obec dovedl k velikosti olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Povýšil Kroměříž na město a na místě dnešního Arcibiskupského zámku vybudoval ranně gotický hrad. Město obehnal hradbami a založil chrám svatého Mořice. V roce 1266 založil vinné sklepy, které později, v době českého krále a římského císaře Karla IV. byly rozšířeny. V roce 1345 král Karel IV. udělil Kroměřížským sklepům výsadu vyrábět mešní víno jako jediným v celé Evropě.

Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, umístěné v podzemí v hloubce 6,5m. Jejich plocha je 1030 m2 a dělí se na Horní a Dolní sklep. Ve sklepě je celoročně stálá teplota od 9°C do 11°C. Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a trvá již 750 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13.století. V nejstarší části sklepa je původní hliněná podlaha. Stěny sklepa pokrývají povlaky ušlechtilých plísní, která svědčí o stabilním a vhodném prostředí ke zrání vín. Víno zraje pouze v dřevěných sudech různé velikosti. Největší sud pojme 19 280 litrů a nejstarší sud je z roku 1805.

Vína Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž s.r.o. v nabídce našeho e-shopu