5 tipů na knihy vhodné k vínu

Alice doporučuje: Kniha o životě a smrti (Axel Munthe)

Jeden neuvěřitelný životní příběh švédského lékaře, lidumila, který byl vnímavý ke všemu tvorstvu, a který nalezl své srdce na Capri a chytil za srdce jednu markeťačku z Prahy. Ideálně se k němu hodí oblíbené italské prosecco Mionetto Prosecco DOCG.

Jeden starý básník řekl, že bohové prodávají všechno za přiměřenou cenu. Měl ještě dodat, že své nejlepší zboží prodávají nejlevněji. Všechno, co má pro nás skutečnou hodnotu, si můžeme koupit lacino, jen to přebytečné se nabízí hodně draho. Nejkrásnější dary života nejsou na prodej, neboť ty dostáváme od nesmrtelných bohů darem. Dopřávají nám pohledu na východ i západ slunce, na plující mraky, na moře, lesy a pole. Ptáci nám zpívají zdarma, můžeme si nádavkem u silnice natrhat luční květy. Do slavnostního, hvězdami osvětleného sálu noci není nutno platit vstupné.

Káťa doporučuje: Jezero (Bianca Bell)

Možná nejde o lehké letní čtení. Rozhodně jde ale o čtení, které vás pohltí a svou temnou atmosférou téměř mrtvé krajiny a beznadějnosti vás nenechá vydechnout, než se dostanete až na konec. Čtenářské zážitky můžete zapít Martini & Rossi Riserva Rubino.

Rybářská vesnice někde na konci světa. Jezero, které vysychá a zlověstně obnažuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic, jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak všechno to další. Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Tento příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který se na cestu vydá jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí jezero přeplout, obejít a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství.

Honza doporučuje: Už nikdy pěšky po Arménii a Grúzii (Ladislav Zibura)

Spoustu skvělých ilustrací, plno dobrodružství a (kvalitního) alkoholu tekoucího proudem. Přímo na Gruzii vás cestopis možná nenaláká, ale na nějaké nové zážitky určitě. A během čtení si na nové dovolené připijte červeným Abancay Mascara del So.

Snad není náhodou, že jsem při toulkách krásným městem narazil na krásné lidi. Například na bleším trhu jsem se seznámil se 74letým panem Frunzikem, který po většinu svého života prodává knihy - už v době Sovětského svazu uměl sehnat zakázané svazky. Mluvil dokonale anglicky a uměl zpaměti recitovat Shakespearovy sonety. Kromě toho měl v zásobě spoustu mouder o knihách a hudbě. Například tohle: „Co se týká hudby, tak noty nejsou hotová věc. Kdo je umí číst, ten na jejich základě hudbu sám tvoří. Stejné je to s knihami. Spisovatel ti jen dává noty, ale zbytek je na tobě."

Petra doporučuje: Kosmonaut z Čech (Jaroslav Kalfař)

Co by se dělo, kdyby se na důležitou vesmírnou misi rozhodli vydat Češi? To vypráví svérázná kniha, která z útrob vesmírné lodi Jan Hus reflektuje nejen období komunismu, tak naši národní povahu. Trochu českého sarkasmu si nejlépe vychutnáte v kombinaci s českým vínem Dornfelder pozdní sběr z vinařství Réva Rakvice.

Jmenuju se Jakub Procházka. To je běžné jméno. Rodiče si pro mě přáli prostý život, život v dobrých vztazích s vlastí i se sousedy, život ve službách světu sjednocenému socialismem. Pak se s rachotem zřítila železná opona a do mé země vtrhl bubák, kterým nás dosud strašili, i se svou konzumní láskou a volnými trhy. Než jsem se stal kosmonautem, bubák a jeho noví apoštolové se ptali, jestli nechci změnit jméno na něco exotičtějšího. Západnějšího. Něco, co by se lépe hodilo pro hrdinu.

Terka doporučuje: Muž jménem Ove (Frederik Backman)

Neobyčejný příběh neobyčejného padesátníka, který se snaží žít zcela obyčejným životem v rodném Švédsku. Nebo je to celé jinak? Severský humor a nadsázka v tomto mile smutném příběhu ve vás bude rezonovat ještě chvilku za poslední stránkou. A k takovému čtení se skvěle hodí svěží Rosé Corsaire.

Ove vstal jako obyčejně o 10 minut dřív. Nechápal lidi, kteří zaspí a pak se vymlouvají, že jim nezazvonil budík. Ove nikdy v životě budík neměl. Budil se ve tři čtvrtě na šest a vždycky hned vstal. Postavil na kávu, odměřil ji přesně stejné množství, jaké si dávali se ženou po ránu celá čtyři desetiletí od doby, co bydlí v téhle čtvrti. Jedna lžička na šálek, jedna navíc na konvici. Ani víc, ani míň. Dneska už lidi neumějí uvařit poctivý kafe. Stejně jako už nikdo nepíše rukou. Na psaní mají počítače a espresso jim vaří stroje. A kam směřuje společnost, kde už nikdo neumí psát rukou ani uvařit kafe.

 

Vína exkluzivně u nás

Vinařství Pod Kumstátem Sauvignon pozdní sběr

 • Bílé
 • Suché
 • 2017
 • Pozdní sběr

249,-

Exkluzivně u nás Novinka České víno

Domaine Michelot Pinot Noir

 • Červené
 • Suché
 • 2014

499,-

Exkluzivně u nás

Jean Geiler Gewurztraminer

 • Bílé
 • Polosuché
 • 2014
 • AOP

249,-

Exkluzivně u nás

Kellerei Bozen Lagrein gries

 • Červené
 • Suché
 • 2015

229,-

Exkluzivně u nás