Vinařství Dvořáček LTM - Vinotéka Globus

Období vinobraní je pomalu za námi a zatímco se nezadržitelně blíží období Svatomartinských vín, tedy prvních vín z letošního ročníku, poprosila jsem pana Lubomíra Dvořáčka z Vinařství Dvořáček LTM o odpovědi na několik všetečných otázek k letošní sklizni. Vinařství Dvořáček LTM je malé rodinné vinařství z Mikulčic, slovácké podoblasti, které se netají svou vášní pro pěstování révy vinné.

Jak hodnotíte právě probíhající vinobraní? Jaká je kvalita ročníku 2017 v porovnání s ročníkem předchozím? Kvalita hroznů ročníku 2017 byla u nás srovnatelná s předchozím rokem. I proto, že letos jsme přišli o cca 34 % produkce při poškození vinic jarními mrazy, vloni to bylo ještě více.

Kterým odrůdám se v letošním roce dařilo nejlépe? Nejlépe se dařilo odrůdám PINOT (GRIS i NOIR) a Tramín, hodně dobrá z hlediska kvality byla také sklizeň Chardonnay. Nejhorší sklizen byla na Merlotu a Cabernet Moravii – obě tyto odrůdy byly mrazy nejvíc poškozeny.

Vaše vína získávají pravidelně ocenění na vinařských soutěžích. Jaká ocenění získala Vaše vína v letošním roce a co pro Vás tato ocenění znamenají? Letos jsme výstavy a soutěže docela omezili, protože oba poslední roky jsme díky mrazům přišli o část produkce a nechceme propagovat a “zviditelňovat” něco, čeho je nedostatek. Přesto máme například z Galerie rulandských vín ČR 2017 zlaté medaile na CHARDONNAY, pozdní sběr, polosladké, 2015, BARRIQUE a na PINOT NOIR ROSÉ, pozdní sběr, polosladké, 2015, BARRIQUE, který se stal navíc šampiónem a nejvýše hodnoceným cuvée a rosé vínem. Ocenění si vážíme, v tomto konkrétním případě je to pro nás důkaz toho, že i zvláštní čí méně obvyklá vína (rosé v barrikovém provedení) umíme udělat v mimořádné kvalitě.

Vinařství Dvořáček LTM je úspěšným rodinným vinařstvím ze slovácké podoblasti. Co je dle Vašeho názoru nejdůležitější, aby Vaše vinařství bylo úspěšné? Udržet nastavenou laťku kvality, vyrábět přírodní vína, typická pro naši oblast bez použití chemie, kterým “nestojíme v cestě” a také stále inovovat a zkoušet něco nového – letos je to pro nás betonový tank italské firmy Nico Bello, ve kterém bílá vína během zrání získávají hodně zajímavé vůně I komplexní chuť.

Vaše etiketa má jasný folklorní charakter a je rozpoznatelná na první pohled. Kdo je jejím autorem? Etiketa vznikla z akvarelu akademického malíře Františka Cundrly, již zesnulého rodáka z nedaleké Strážnice, jehož zajímavou sbírku obrazů díky naší dlouhodobé známosti máme v našem vinařském centru v Mikulčicích. Letos jsme původní etiketu trochu inovovali, ale obraz, který je základem všech našich propagačních materiálů, zůstal samozřejmě zachován.

Vaše vinařství sídlí v Mikulčicích ve slovácké podoblasti. Jaké odrůdy jsou typické pro slováckou pooblast? Které z nich máte vysázené ve svých vinohradech? Ve slovácké podoblasti se pěstuje široká škála odrůd, podle mého názoru ke škodě vinařství zde jako takovému. My stavíme základ našeho srtimentu na standardních odrůdách a spíše zkoušíme nové a nové způsoby šetrného zpracování. Z bílých odrůd pěstujeme Chardonnay, Pinot Gris, Sauvignon Blanc, Tramín a vyrábíme i Ryzlink rýnský, který ale od letošního roku již smluvně nakupujeme. Z červených odrůd jsou to Zweigeltrebe, Cabernet Moravia, Merlot, Pinot Noir a Cabernet Sauvignon.   

Jaká vína preferujete Vy osobně? Mám rád suchá bílá vína a miluju červená vína, která zrála dlouhou dobu v kvalitních barrikových sudech. Vlastně mám rád jakákoliv barriková vína, kde je sud dobře zakomponován, kde nepřekrývá víno a jen dotváří mnohovrstevnou strukturu tohoto ušlechtitílé nápoje.

Vinaření se věnujete celou řadu let. Jakou nejstarší vzpomínku si vybavíte, když se řekne víno? Když mi bylo asi pět let, jel jsem se stařečkem, který tehdy jezdil s kravským povozem orat vinici do nedalekých Lužic, a jak bývalo u hospodářů zvykem, nedílnou součástí “svačiny” byl i demižón s vínem. Tehdy jsem poprvé ochutnal tento nápoj a docela jsem I po pom prvním doušku “zvláčněl”, což stařeček po návratu odnesl velkým hubováním od stařenky.

Co nového připravujete v letošním roce? Kromě již zmíněného betonového tanku, jsme v souvislosti s nákupem etiketovacího stroje inovovali etikety, zkoušíme další nové barrikové sudy firmy Francoi Frerer, v některých barrikových sudech jsme letos nechali již I kvasit všechny bílé odrůdy, již podruhé vyrábíme i červená vína s využitím kryomacerace hroznů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho skvělých vín a úspěchů s nimi. MM

Nabídku vín Vínařství Dvořáček LTM v našem e-shopu naleznete zde.

 

Vína exkluzivně u nás

Vallemayor Rioja grand reserva

 • Červené
 • Suché
 • 2005

379,-

Exkluzivně u nás

Trapiche Penaflor Medalla Malbec

 • Červené
 • Suché
 • 2013

549,-

Exkluzivně u nás

Nyakas Pince Zrt Budai Chardonnay

 • Bílé
 • Suché
 • 2012

279,-

Exkluzivně u nás

Domaine Michelot Pinot Noir

 • Červené
 • Suché
 • 2014

499,-

Exkluzivně u nás