Inspirace na dárky k narozeninám: Víno podle znamení zvěrokruhu, Rady, tipy a zajímavosti - Vinotéka Globus

Vodnář, 21. 1. – 20. 2.

Vodnář je tolerantní osobnost plná idealistických představ a umí překvapit tím, že je dokáže vyplnit. Kráčí vlastní cestou, bezpečně se však cítí v prostředí, kde vládne řád. Podobně se chová i Neuburské. Tato odrůda se projevuje bujným růstem a nemá ráda příliš umělých zásahů, potřebuje svobodu. Přesto je vhodné ji trochu usměrňovat, stejně jako Vodnáře, je třeba však toto dělat s láskou a pozorností. Neméně důležitá je harmonie, jelikož citlivým místem zmíněného znamení je právě rovnováha. Také u Neuburského vína hraje rovnováha dost podstatnou roli. Nad Neuburským je třeba se pozastavit a hlouběji popřemýšlet. Kvalitní víno je jasné, smyslné, harmonické. I vášniví Vodnáři v sobě skrývají tyto vlastnosti, je třeba je jen objevit.

Rodinné Vinařství Skoupil
Neuburské kabinetní

Ryby,  21. 2. – 20. 3.

Tichost, tajuplnost, intuice, to jsou vlastnosti typické pro toto znamení.  Dokáží cítit a předvídat věci, které ostatním lidem zůstávají skryty. Stejně intuitivní a záhadná je odrůda Sauvignon. Obé nesou v sobě ženský princip a umí potěšit každého. Potřebují dobrý rozhled a nelpějí na konkrétním místě. Dobrý Sauvignon se neobejde bez dobré polohy, ale spokojí se s horšími půdními podmínkami, jež vhodně mírní jeho bujný vzrůst. Ryby i odrůda Sauvignon rozdávají plnými hrstmi , co v nich je nejlepší, ale jsou skromní a  neočekávají za to žádné medaile.

Villebois
Sancerre AOC Val de Loire

 

Beran, 21. 3. – 20. 4.

Ohnivé znamení Berana vyniká hlavně svou energií, nezávislostí, ale i ukvapeností. Podobný charakter má odrůda Svatovavřinecké, která roste bujně a nevázaně, též obé spojuje živel ohně, neboť odrůda je pojmenována po svatém Vavřinci, jenž podstoupil mučednickou smrt upálením. Znamení Berana i odrůda Svatovavřinecké jsou velmi společenská, stejně , jako je Beran vítán v každé společnosti, tak i toto víno můžete bez obav servírovat k pestrému množství pokrmů, ať z tmavého masa, zvěřiny či k pečené huse nebo tvrdým sýrům.

Davinus
Svatovavřinecké kabinetní

Býk, 21. 4. – 21. 5.

Lidé narození ve znamení Býka mají ve své povaze věrnost, stálost a umírněnost. Je spjatý se zemí a zraje pomalu, stejně jako oblíbená odrůda Cabernet Sauvignon, pro kterou je typické, že projevuje teprve s věkem ty nejvzácnější tóny zralosti a plnosti. Proto je pro Býky vhodnou odrůdou, protože její zatvrzelost, přímost a směr z ní dělá víno přesně pro lidi, kteří dobře vědí, co chtějí.

Trapiche Penaflor
Gran Medalla Cabernet Sauvignon

Blíženci, 22. 5. – 21. 6.

Blíženci jsou vnímaví, přizpůsobiví a přemýšliví lidé, kteří velmi rádi komunikují. I ve světě vín najdeme víno s podobnými vlastnostmi a tím je Tramín červený, který své konzumenty nikdy nezklame. Stejně jako oni v sobě spojuje protiklady, je omamný i kořenitý, líbivý i bohatý na aroma a chuť. Obé spojuje je živel vzduchu, bez kterého Blíženci nemohou volně dýchat, stejně jako Tramín potřebuje vzdušné tvary keřů. Potřebují navíc úrodnou půdu, aby nestrádali. Tramín je navíc původní odrůdou prakticky všech ostatních odrůd a proto se u ní během staletí vyvinulo několik různých forem, rozdílných co do barvy bobulí, aroma či listů, stejně jako to bývá pestré s lidmi narozenými ve znamení Blíženců. 

Vinařství Volařík
Tramín červený výběr z hroznů

Rak, 22. 6. – 22. 7. 

Lidé narození ve znamení Raka jsou v mládí trochu nerozvážní , ale s věkem zrají jako víno. Odrůda Pinot Noir (Rulandské modré) se chová stejně – mladé Vám téměř popálí jazyk, ale pokud jej necháte ležet v láhvi, odmění se skvělou, vyzrálou chutí. V minulosti se mu také říkalo „Roučí modré“, protože se jeho bobulky podobají ovčí vlně- beránčímu rounu. Což napovídá, že jemná povaha Raka i Rulandského modrého úzce souvisí se zemí a jejich kořeny. Lidé narození ve znamení Raka dávají zmíněný vztah najevo silným a těsným vztahem k rodině či ke svému národu, v případě vína tento vztah prozrazuje jeho chuť, ovlivněná právě místem svého původu ( „terroir").

Francois Legros
Nuits Saint Georges


Lev, 23. 7. – 22. 8.

Majestátní Lvy považujeme od nepaměti za krále zvířat. Působí velkým dojmem a jsou elegantní, proto mají mnoho společného s odrůdou Chardonnay. Oba vystihuje mužský charakter, sebejistota a jistá mnovrstevnatost. Chardonnay i Lvům dělá dobře, když mají dost prostoru a času, aby mohli vylepšovat své kvality. Na druhou stranu je oběma vlastní odolnost a síla, takže se vypořádají i s nepříznivými podmínkami. Dokonale je charakterizuje místo, kde vyrůstají a jsou tedy přesným odrazem svého okolí a půdy.

Closerie des Alisiers
Chablis

Panna, 23. 8. – 22. 9.

Lidé narození ve znamení Panny jsou důstojní, pečliví a pracovití. Stojí nohami pevně na zemi, jsou trpěliví a nezřídka dosahují díky své vytrvalosti patřičného ocenění. Nejinak je tomu u odrůdy Ryzlink rýnský, z které vznikají díky správné péči a poskytnutí dostatku času při zrání ve vinici i ve sklepě, ta nejlepší světová vína. V minulosti se hrozny Ryzlinku sklízely předčasně spolu s dalšími odrůdami a takový brzký sběr jim nesvědčil. Stejný osud mívají i lidé narození ve znamení Panny.  Dlouho trvá, než se jejich píle a šikovnosti okolí všimne a Panny, ozbrojené trpělivostí, se odmění perfektními výsledky a na jejich plody práce se můžete bez obav spolehnout po velmi dlouhou dobu, stejně jako je tomu u těch nejlepších vín odrůdy Ryzlinku.

Dr. Von Bassermann-Jordan
Riesling trocken

Váhy, 23. 9. – 23. 10.

Lidé narození ve znamení Vah touží po harmonii a nezřídka celý život zasvětí tomuto cíli. Navlas stejnou vlastnost mají vína z odrůdy Ryzlink vlašský, harmonie a jemnost je jejich hlavním charakteristickým rysem. Ryzlink vlašský je tichým favoritem mezi evropskými odrůdami, ačkoliv patří mezi nejstarší, dosud se nepodařilo prokázat jeho původ. Podobný úděl potkává i osoby narozené ve znamení Vah, kvůli dynamičtějším znamením zůstávají trochu ve stínu, avšak mají vrozenou skromnost a smysl pro opravdovou krásu a eleganci.

Tanzberg Mikulov
Ryzlink Vlašský - Výběr z hroznů

Štír, 24. 10. – 22. 11. 

Štíři jsou cílevědomí a ctižádostiví, mívají dobře vyvinutou intuici a přísný úsudek. Většinou se jedná o silnou osobnost, čímž vyniká také odrůda Veltlínské zelené. Pro Veltlínské je lepší, když na jeho keři zraje co nejméně hroznů, tím se zvyšuje jeho extraktivnost a plnost, navlas stejné potřeby mají osoby narozené ve znamení Štíra. Tito lidé potřebují pocit výjimečnosti, aby mohli podávat ty nejlepší výkony. Štíři jsou pak náruživí,  plní energie a uspokojí i ty nejnáročnější společníky, tak jako to umí Veltlínské zelené.

Weingut Prager
Grüner Veltliner Smaragd Klaus Weissenkirchen

Střelec, 23. 11. – 21. 12. 

Střelci jsou svobodomyslné a dobrodružné povahy, stejně jako Modrý Portugal. Život Střelce je zřídkakdy během na dlouhou trať. Nejen u tohoto znamení, ale i v případě Modrého Portugalu není trpělivost namístě a růže rozhodně nepřinese. Jedná se totiž o ranou odrůdu, proto oba dokážou bloudit a někdy těžko hledají porozumění. Dobré ročníky však bezpochyby stojí za to, což poznáte podle toho, že se v nich kulminuje touha dotknout se slunce.. Což platí bezezbytku i pro ohnivé znamení Střelce.

Petr Bunža
Modrý Portugal pozdní sběr

Kozoroh, 22. 12. – 20. 1.

O lidech tohoto znamení je známo, že sice vyzrávají později, ale zato jsou odolní. Často se stává, že jsou pyšní a šetrní, navíc vyžadují jistou péči. Stejnými rysy se projevuje i Frankovka. O toto víno je rovněž nutné pečovat a řádně se o něj starat. I ono vyzrává později a pomaleji, ale odměna v podobě zaručené kvality se dostaví . Je proto vhodná i pro delší ležení v sudu, kde vzniká víno s příjemně taninovou chutí. Frankovka i Kozoroh se vylepšují s léty a dobré ročníky jsou plné, harmonické a inspirující. 

Weingut Prager
Grüner Veltliner Smaragd Klaus Weissenkirchen

Vína exkluzivně u nás