Putování po Slováckých búdách

Putování po slováckých búdách

Jako každé jaro jsme vyrazili na putování po sklepích Slovácka, tentokrát do Blatnice. Protože počasí vypadalo nadějně, a také jsme měli s předstihem zajištěné volno včetně „hlídání“ kočky Týny, zpestřili jsme si s přítelem výlet za vínem toulkami po Bílých Karpatech.

Na Mikulčin Vrch do penzionu Patrik jsme dorazili akorát na očekávaný hokej v rámci MS, jenže já měla ještě v plánu rozhlednu na Velkém Lopeníku (912 m). Vyrazila jsem tedy pěšky sama a dobře jsem udělala. Prohrát a navíc zmeškat tak kouzelnou krajinu by byla vážně škoda. První rozhledna zde byla postavena už před 2. světovou válkou, ale od roku 2005 zde stojí nová, 22m dřevěná věž symbolizující přátelství Čechů a Slováků, odkud jsem se pokochala výhledy na Malé Karpaty, Malou Fatru i Chřiby.

V pátek dopoledne jsme se vydali na okružní cestu Moravskými Kopanicemi, kterou jsme zahájili dobrodružným prudkým spouštěním po úzké silničce z Vyškovce do Starého Hrozenkova (docela jsme se pak  podivili, že byla značená – mysleli jsme si, že šlo o zkratku pro otrlé místní horaly) a pak pokračovali přes hranice do Žítkové. Dům poslední bohyně sice neměl návštěvní hodiny, ale to nám zas tak nevadilo. Odtud jsme pokračovali směrem na Luhačovice a cestou jsme navštívili Ekologický institut Veronica v Hoštětíně, ochutnali místní vyhlášený mošt a prošli se certifikovanou přírodní zahradou.

Po pozdním obědě v Luhačovicích jsme se zastavili v Boršicích ve vinařství Zlomek & Vávra, na němž mě zaujala nejen vína, ale také jeho příběh. Za svůj vznik totiž vděčí jednomu velkému muzikantskému přátelství, které pokračuje i v dalších generacích. Nakonec jsme dojeli do Blatničky, kde jsme se ubytovali v penzionu (i když říkat dnes penzion ubytovně se společnými sociálkami a  malými pokojíky se 2–6 lůžky s minimem vybavení bylo dost odvážné). Ovšem teprve večerní program probíhající v místnosti, která silně připomínala školní jídelnu, byl ten pravý „zážitek“. Na degustaci jsme čekali „až budou všici“, což ale ve finále vyšlo úplně naprázdno. Pán naléval vína bez sebemenší zmínky o jejich vinařství, neřku-li o oblasti, v místnosti hrála TV, další hosté se bavili mezi sebou a veškerý výklad se omezil na označení nalévané odrůdy, maximálně ročník.

Naštěstí putování po sousední Blatnici pod Svatým Antonínkem už probíhalo standardně. Po zaplacení vstupného v budově Obecního úřadu jsme obdrželi plán s programem, mapkou všech 38 otevřených  vinařství, sklínku na krk a hurá do sklípků, které se v téhle oblasti nazývají búdy. Stánky s rozličným občerstvením včetně tří druhů točených piv zajisté uspokojily i „nevinaře“. Já se pak zaměřila na degustaci tradičních odrůd téhle Slovácké podoblasti, kde nově používají i systém zatřídění VOC, který klade důraz na geologické, půdní a klimatické podmínky dané vinice. Vína jsou vyrobena z typických odrůd pro daný region – tady Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé a Rulandské šedé. Zvláštností je i tzv. Blatnický roháč (tedy cuvée  Ryzlinku rýnského, Sylvánského zeleného a Rulandského bílého, které ale dost vinařů nabízelo v různých obměnách pod svým vlastním názvem). Z červených vín mě zaujala nově vyšlechtěná odrůda SEVAR (Svatovavřinecké v kombinaci se Seyve Villard), a dokonce jsme ochutnali i víno mešního typu, tj. vyráběné přírodně dle přesně daných pravidel.

V neděli jsme se ještě cestou domů projeli do Kuželova, kde stojí větrný mlýn známý třeba z pohádek Nebojsa a O statečném kováři, a odtud přes památkovou rezervaci Plže v obci Petrov (malebné vinné sklepy, kde se např. natáčela slavná scéna z Venošova sklípku z „Básníků“) k domovu. Najeli jsme na motorce pěkných pár set kilometrů, viděli kus poetického kraje, poveselili se v dobré společnosti a přechutnali přes 60 vzorků vína – nelze než konstatovat, že tenhle výlet se zase vydařil.

Krásné léto, nejlépe při dobrém kalíšku, přeje Jana

Ochutnejte další vína ze Slovácka v našem sortimentu

 1. Vinařství Spielberg

 2. Štěpán Maňák

 3. Vinařství Dvořáček LTM

 4. Zámecké vinařství Bzenec 

 5. Žerotín Strážnice, a.s.

 6. Vinařství pánů z Lipé 

 7. Petr Bunža

 8. Vinařství Neoklas Šardice a.s.

Co o sobě říká autorka článku, Ing. Jana Slabá?

Vinařská turistika - Vinotéka Globus Slovácko a česká i moravská vína

Již od dětství jsem velmi ráda cestovala po našich luzích a hájích a tato vášeň mne neopustila ani v dospělosti, kdy jsem ji spojila s vášní další, kterou je víno.

Pracovně hodně cestuji po celé naší zemi, nicméně ve svém volnu toužím po větším dobrodružství a tak nejraději sama vlakem, pěšky či s přítelem na motocyklu vyhledávám zajímavá místa, vína a lidi. Vždy s nadhledem z rozhleden či vyhlídek, a s úžasem u památek bližší i dávné minulosti. Stejně, jako mě baví objevovat krajinu, s nadšením obdivuji i naše vína. Před lety jsem se rozhodla absolvovat kurz Certifikát sommeliera v Asociaci sommelierů České republiky, to proto, abych při poznávání vína byla maximálně zasvěcená a mé dojmy byly co nejbohatší. K  radosti ze života u mě  ovšem patří dobrá muzika – na roztančení rock či SKA, pro relaxaci blues či country a k pohárku vína třeba cimbálovka.

Největší blaho je pak obojí propojit dohromady. Sklenka svěžího Ryzlinku vlašského s výhledem na Pálavu, král sklepa Ryzlink rýnský či elegantní Pinot noir a kouzelné kopečky Českého středohoří, Frankovka z Modrých hor, Šalfdorský Kravák a Blatnický Roháč přímo v místě svého vzniku, Hermitage s pohledem na bílé vrcholky hor či snad Mavrud v rozpálené bulharské vinici? To vše dohromady umocní dokonalý zážitek.

Snad se mi povede Vás na chvíli přenést na krásná místa nebo inspirovat zajímavostmi a tipy, které na svých cestách objevím.

Tak tedy na zdraví a na víno!

Vína exkluzivně u nás

Davinus Veltlínské zelené pozdní sběr

 • Bílé
 • Suché
 • 2012
 • Pozdní sběr

159,-

Exkluzivně u nás České víno

Francesco Zonin Maremma Toscana Sangiovese IGT

 • Červené
 • Suché
 • 2015

159,- 135,-

-15% Exkluzivně u nás

Villa Rillago Bardolino Clasicco DOC

 • Červené
 • Suché
 • 2016
 • DOC

149,-

Exkluzivně u nás

Louis Eschenauer Sauternes AOP

 • Bílé
 • Sladké
 • 2015

319,- 255,-

-20% Exkluzivně u nás