Úzká 1741
Vracov
696 42

Zobrazit na mapě







Abyste měli představu, jak menší vinařství typu négociant fungují, vyzpovídali jsme pro vás pana Lukáše, zakladatele Vinařství pánů z Lipé. Ačkoli jsou jejich vína na trhu krátce, jsou přijímána s nadšením a těší se stále větší oblibě mezi milovníky vína a odbornou veřejností.

Kam sahají Vaše vinařské kořeny?
Pocházím z Vracova, krásného městečka kousek od Kyjova, což samo o sobě nahrálo, abych se vínu věnoval i profesně. Ačkoli jsem částečně vyrostl v Olomouci a vystudoval filozofickou fakultu, kolem vína jsem se pohyboval prakticky celý život.

Co vás vedlo k tomu, abyste založil vlastní vinařství?

Samotná myšlenka ve mně „kvasila“ několik let. Od roku 2001 jsem pracoval na manažerské pozici ve velké vinařské firmě, ale cítil jsem, že potřebuji změnu a nové výzvy. Postavil jsem se na vlastní nohy a založil Vinařství pánů z Lipé.

Proč právě „Vinařství pánů z Lipé“?

Protože jsem studoval společenské vědy a historii, inspiraci jsem hledal právě v historických odkazech. Zaujal mě rod pánů z Lipé a jeho historické propojení mezi Čechami a jižní Moravou. Původně severočeský rod se na začátku 14. století za panování Jana Lucemburského přesunul na jižní Moravu, kde vlastnil mnoho dnešních vinařských obcí. Namátkou můžeme jmenovat Čejkovice, Dubňany, celé strážnické panství, Kurdějov nebo vinice ve Velkých Pavlovicích. Název vinařství tak není vázán na jednu konkrétní obec, ale navazuje na činnost významného šlechtického rodu, který ve své době podnikal i ve vinařství a vinohradnictví.

Čím je Vaše vinařství charakteristické?
Jsem na úplném začátku cesty, protože kromě mého strýce se v rodině vinaření nikdo nevěnoval. Takže vše buduji do píky a bude ještě nějakou dobu trvat, než se naplní cíle, které jsem si stanovil. Převážnou část vín zatím prodávám jako négociant (Négociant se stará o menší vinice nebo vinařství, dohlíží na jejich produkci a vína poté prodává pod svým jménem – tím pomůže i malým rodinným vinicím, které by jinak měly menší šanci prorazit). Vína ladím podle své chuti ve vinařstvích, kde můžu kontrolovat kvalitu surovin i výrobní postupy, a kde společně vytváříme výsledný produkt.

Máte nějaký vinařský sen?
Rád bych vybudoval samostatné vinařství rodinného typu ve Vracově a měl zde částečně zázemí v podobě vlastních vinohradů. Mám tu výhodu, že manželka pochází z vinařské rodiny z Čejkovic, takže velmi kvalitní surovinová základna je i tam. Líbilo by se mi vybudovat stabilní značku, která se může opřít o kvalitu vlastních vín. A pokud se toto podaří, mít komu rodinnou firmu předat. Jak jsem již podotkl, vinařina je práce pro celé generace.

Vína Vinařství Pánů z Lipé v nabídce našeho e-shopu