Tarapaca - Vinotéka Globus

Vinařství Viňa Tarapacá má sídlo a vinohrady v údolí Maipo, které leží v srdci Chile, jihozápadně od hlavního města Santiaga. Údolí bylo vytvarováno řekou Maipo na její cestě z And do Tichého oceánu. Půda je proto kamenitá, snadno propustná, zavlažovaná vodou tekoucí z andských sněhů. Více než 700 hektarů vinohradů ve vlastnictví vinařství je vysázeno v mikroregionu ohraničeném řekou Maipo a horským pásmem. Dispozice vinohradů, půda“piemontského typu“ spolu s regionálním mikroklimatem dávají možnost produkovat vína nejvyšší kvality, především u modrých odrůd. Uprostřed vinohradů leží vlastní zpracovna, vinařský podnik, která je vybavený nejprogresivnějším vinařským zařízením a používá nejmodernější výrobní postupy a technologie. Vína vyrábí zkušený tým enologů v čele s hlavním vinařem Sebastianem Ruizem, který získal mezinárodní renomé především jako tvůrce prémiových vín. 

Nabídku vín vinařství Viňa Tarapacá naleznete zde.

VINAŘSKÁ OBLAST CENTRÁLNÍ ÚDOLÍ – ÚDOLÍ ŘEKY MAIPO

Počátky pěstování révy vinné v Chile sahají do 16. století a souvisí s příchodem španělských kolonizátorů. V polovině 19. století byly do Chile importovány evropské odrůdy révy -  CABERNET SAUVIGNON, MERLOT, COT, PINOT NOIR, SAUVIGNON, RIESLING, CHARDONNAY. Protože se chilskému vinohradnictví vyhnula vlna fyloxéry – mšičky révokaza, jsou pouze v Chile klony pravokořenných tradičních evropských odrůd révy vinné.

Réva se pěstuje především podél pobřeží Tichého oceánu. Tři hlavní vinařské oblasti se rozkládají mezi 32. a 38. rovnoběžkou a jsou charakterizovány vnitrozemským klimatem s teplými dny a chladnými nocemi.

Nejvýznamnější je oblast Central Valley s údolím Maipo Valley. Údolí má horské klima vnitrozemského charakteru, zimy jsou studené a deštivé, léta horká a suchá. Rozdíly mezi letní denní a noční teplotou jsou až 20°C. Vinohrady musí být zavlažovány vodou z tajících andských ledovců. Pro zvýšení kvality finálního produktu jsou používány nerezové nádoby, pneumatické lisy, teplota kvašení je kontrolována a regulována. K ležení především červených vín jsou používány barikové (barique) sudy o obsahu 225 litrů vyrobené z francouzského a amerického dubu.

Vína exkluzivně u nás