Poznejte bulharská vína

„Tentokrát nás cesty zavály za víny a vinařstvími do Bulharska. Přiznám se, že jsem v téhle zemi nikdy nebyla, takže jsem byla zvědavá, co nás čeká. Když jsme v noci přistáli v Sofii, nebylo vidět téměř nic, ale o to překvapivější pak byla první cesta – podmanivá, členitá krajina a hory na obzoru. Průvodce Georgi nám připravil nabitý program – denně dvě vinařství s kompletním výkladem o technologii a samozřejmě degustací typických vín. Vše doplněné nezbytnými ochutnávkami různých pochutin včetně všudypřítomné plněné placky zvané banica

Všechna navštívená vinařství byla založena před 11-13 lety, zainvestovali do špičkových technologií a mnohé nezapřou inspiraci Francií či Itálií. Co mě upoutalo, byl hlavně kontrast mezi vinařstvími a okolním světem. Tedy moderní, plně vybavené komplexy oproti výrazně skromnějšímu okolí.

Bulhaři si jídlo umí náležitě vychutnávat, takže když nám Georgi říkal, že budeme večeřet nejméně 2 hodiny, nejdřív nám to přišlo přehnané, ale hned po prvním večeru jsme si na tenhle příjemný rituál zvykli. Podávala se zelenina v jakékoliv úpravě, čerstvé sýry, pečené papriky, masité směsi s rýží i bramborami, lahodné dezerty, a dokonce i jehně na naši počest upekli! Pokrmy byly obvykle doplněné tradičním kořením čubrica, jejímž základem je saturejka a pískavice. Také zde hojně používají římský kmín, který pomáhá trávení. A teď už se pojďme podívat, jaká vinařství nás oslovila.

Vinařství Chateau Copsa v Údolí růží

Údolí růží se rozkládá mezi pohořím Stará planina a Thráckou nížinou. Pěstují se zde nejkrásnější a nejvonnější damašské růže, z nichž se lisuje růžový olej. V tomto vinařství nás přivítala vkusná budova ve stylu hrádku, kde je kromě restaurace a svatebního apartmánu také sklep, kde nás provedli výrobou. Zážitek z vína umocnily ještě krásné prostory, ve kterých degustace probíhala, a hlavně výhled do sluncem prozářeného vinohradu s modrobílými vrcholky hor v dáli.

Vinařství Chateau Copsa je se svou převahou bílých vín výjimka. Až 70 % odrůd pěstovaných na území Bulharska je totiž červených. Z vín v naší nabídce jsme ochutnali Zeyla Karlovo Misket, typickou bílou odrůdu s červeným hroznem. A celkově jsme se shodli, že styl jejich vín je inspirován víny z Nového světa.

Vinařství Katarzyna

Do tohoto vinařství jsme ujeli trochu delší trasu, neboť leží poblíž řeckých a tureckých hranic. Majitel je Polák žijící ve Francii, vinařství je pojmenováno po jeho dceři a její obrazy zdobí prostory celého vinařství. Obhospodařují celkem 755 ha a pěstují 15 odrůd. Z bílých převážně Sauvignon, Chardonnay a Muškát, z červených odrůd Mavrud, Rubin, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Produkce přesahuje 1,8 milionu lahví. Patří mezi průkopníky moderního vinařství v Bulharsku a ostatní se jimi nechávají inspirovat.

Vinařství vyrábí vína v několika řadách. Nejznámější řada Contemplations mění každý rok etiketu i text a řada Mezzek zase odkazuje na dominantu tohoto kraje, hrad Mezek.  Mě zaujala řada Callisto s etiketou souhvězdí (Callisto je také název měsíce Jupitera a pojmenován byl podle řecké mytologie po jedné z mnohých milenek boha Dia, nymfy Kallistó).

Vinařství Bessa Valley

posledním ze zmiňovaných vinařství jsme stihli akorát závěr vinobraní, kdy jsme viděli upřímnou radost zaměstnanců při vysypání poslední bedny sklizně, a také jsme poprvé za celou dobu degustovali vína přímo u sudů ve sklepě.

Vinařství Bessa Valley je ze všech navštívených nejstarší, v této podobě vzniklo v roce 2001. Vyrábí zde 500 tisíc lahví ročně, a to z necelých 130 ha osázené plochy. Ale dost čísel – vinařství bylo před pár lety vyhlášeno architektonickou stavbou roku; návštěvníci si zde opravdu připadají jako v antickém období. Inspiraci našlo v Bordeaux, nám však některá vína připomínala Minervois v Languedocu.

Údolí, kde se vinařství nachází, hraničí s pohořím Rodopy a je asi 230 metrů nad mořem a těží také z vlivu několik kilometrů vzdálené řeky Maritsa. Vína z těchto velkých jílovitých vápenců poskytují sílu a strukturu, ale také kyselost a minerálnost. Ochutnávali jsme zejména Merlot, a to jak čistý Petit by Enira, tak v různých cuvée.“

Vína exkluzivně u nás

Pagos del Rey Gran Bajoz

  • Červené
  • Suché

399,-

Exkluzivně u nás Akce

Vallemayor Rioja reserva

  • Červené
  • Suché

245,-

Exkluzivně u nás Akce

De Grendel Chardonnay Op Die Berg

  • Bílé
  • Suché
  • 2016
  • Wine of origin

400,-

Exkluzivně u nás Akce