Veselská 1323
69662 Strážnice

Zobrazit na mapě


725 309 805


info@vinarstvi-zerotin.cz


http://www.vinarstvi-zerotin.cz

Vinařství Žerotín se nachází v centru překrásné Slovácké vinařské podoblasti, a to přímo ve městě Strážnice, která je tolik proslavena svým mezinárodním folklorním festivalem, kulturními akcemi a Strážnickými hody. Pěstování vinné révy má na Strážnicku již dlouhou tradici, což dokazuje i přidělení Horenského práva městu Strážnici již v roce 1417. Název „Žerotín“ společnost převzala od šlechtického rodu pánů z Žerotína, za jejichž vlády v 15tém a 16tém století, dosáhlo vinařství na Strážnicku velkého rozvoje. 

Vinařství hospodaří v režimu integrované produkce, víno se zde vyrábí z hroznů vypěstovaných pouze na vlastních vinicích, které se rozprostírají na malebném úbočí Býlích Karpat, v katastrech obce Strážnice, Sudoměřice a Petrov V současnosti vinařství Žerotín hospodaří na 88 ha vlastní vinic. Nejstarší vinice mají již více než 40 let.   U lahvových vín je ruční sběr hroznů při sklizni samozřejmostí, dále také šetrné lisování hroznů v pneumatickém lisu za nízkých tlaků, při zpracování hroznů na víno je využíváno řízeného kvašení, červená vína jsou doškolována v dřevěných sudech, následně zrají v sudech typu barrique.  Vinařství se specializuje na výrobu lahvových přívlastkových vín, jako jsou pozdní sběry, výběry z hroznů, výběry z bobulí a také v posledních letech výroba vlastního sektu, stejně tak jako v Champagne, tradiční metodou druhotného kvašení vína v láhvi.

Nejvýznamnějšími odrůdami jsou především Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské šedé, Sauvignon, Veltlínské zelené ale také vyhlášený Hibernal, Pálava, Irsai Oliver. Z modrých odrůd převažuje Frankovka která je tradiční odrůdou na Strážnicku, dále také Cabernet Sauvignon, Merlot , Neronet, Zweigeltrebe. V posledních letech vinařství Žerotín přichází s výsadbou nových interspecifických odrůd jako Solaris, Saphira, Cabernet Cortis.

Známkou vysoké kvality lahvových vín je nejen pozitivní hodnocení u samotných zákazníků ale také vysoké bodové ohodnocení odbornými porotami na velkých soutěžích jako je Salón vín, Král vín, vinařské Litoměřice, Jarovín rosé, Fest wine a další.

Vína z tohoto vinařství nenajdete v žádném supermarketu v regálech, pouze ve vybraných vinotékách a na našem e-shopu. Další možností je ochutnat vína z Žerotína přímo v jejich sklepích ve Strážnici, nebo nově v krásně moderně zrekonstruovaném sklepě v Petrově v Plžích.